Madratsi ajalugu

Madratsi ajalugu.

Sõna madrats pärineb araabia keelsest sõnast matrah  mis tähendab, et "midagi on visatud" või "koht, kus midagi on visatud" ja ka matti või patja. Ristisõdade ajal eurooplaste võtsid üle araabia meetodi  magada põrandal asuvatel patjadel, ja sõna materas sai omaks ka romaani keeltes. Vanim teadaolev madrats on umbes 77 000 aastat vana.

Varased madratsid sisaldasid mitmesuguseid looduslikke materjale, sealhulgas õlgi, sulgi või hobusejõhvi. 20. sajandi esimesel poolel oli Põhja-Ameerikas müüdaval tüüpilisel madratsil sees vedrud ja puuvillane või polüestervooder . tänapäevane madrats sisaldavad tavaliselt kas sisemist vedruplokki või näiteks lateksit, viskomaterjali või muude elastset polüretaanist vahtuTeiste täitmiskomponentide hulka kuuluvad isoleerivad kihid ümber vedrude, mis takistavad erinevate  kihtide liikumist vedrude sisse  ja sattumist madratsi ülemisse kattekihti. 1899. aastal tutvustas James Marshall esimest individuaalselt kotti pakendatud vedrudega madratsit, mida tavaliselt tuntakse Marshalli vedrudena .

Tüüpiline madrats mida hetkel müüakse on vedrumadrats, siiski suureneb huvi ka kõiksuguste ilma vedrudeta madratsite vastu. Euroopas on polüuretaanvahuga ja lateksiga madratsid juba ammu populaarsed ja moodustavad suure osa müüdavatest madratsidest.

Allikas: Wikipedia